BASIN

Rüzgar Caddecafe’de Esecek

 

Ünlü yemek şefi Rüzgar Sünbül’ün liderliğinde Dumlu AVM içine açılan Caddecafe ve Mangalcı hizmete başladı. Erzurum’a ilkleri getirdiklerini söyleyen Sünbül, “Erzurum’da hiç olmayan konseptleri getirdik. 90 kişilik dev kadromuz ile hizmete hazırız” dedi.

Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Türkiye’nin en başarılı aşçılarından Rüzgar Sünbül’ün öncülüğünde Dumlu AVM’de kurulan Caddecafe ve Mangalcı Restaurantları eş zamanlı olarak Erzurumluların hizmetine girdi. Kentin en işlek yerine kurulan iki restaurant, hem iç mekanı hem de uzman aşçılar tarafından yapılacak yemekler ile farklı bir konsept geliştirdi. Erzurum’da ki yemek kültüründe birçok ilki getiren Caddecafe ve Mangalcı 90 kişilik kadrosu ile de istihdama da büyük katkılar sundu.

 

Resmi açılışı henüz yapılmayan fakat müşterilerini kabul eden Mangalcı ve Caddecafe’nin şefi Rüzgar Sünbül, çok kaliteli bir ekip ile hizmete girdiklerini bildirerek proje için 2010 yılından beri hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Sünbül, “Mangalcı ve Caddecafe olarak iki restoran açtık. Ekibimiz ve menülerimiz çok çok başarılı. Genelde ekibimizi İstanbul İzmir taraflarından tercih ettik. Erzurum’dan da ciddi sayıda arkadaşlarımızı aldık. Batıdan gelenlerin ağırlıklı olmalarının sebebi hem işi bilmeleri hem de Erzurum’da hiç olmayan şeyleri getirmeleriydi. Ciddi anlamda bir dünya mutfağı kuruyoruz. 90 kişilik bir istihdam kurduk. Kadın erkek eşitliğini ön planda tuttuk. Erzurum’da ekibimize aldığımız iş arkadaşlarımızı Atatürk Üniversitesi Turizm ve İşletmeciliği Yüksek Okulu Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümünden seçtik. Bu arkadaşlarımız hem işi burada öğrenecekler hem de üniversite harçlıklarını çıkaracaklar. 2010 yılından beri düşündüğümüz bir projeydi. Şimdiye nasip oldu” diye konuştu.

Erzurum’da yemek sektörüne bir çok ilkin getirildiğini söyleyen Chef Rüzgar Sünbül, yapımı tamamlanmak üzere olan kış bahçelerinin de farklı bir ambiyans katacağını söyledi. Restoranların sahibi Zafer ve Rahmi Dumlu kardeşlere teşekkür eden Sünbül, “Burayı açmadan önce haftada en az iki üç kere Erzurum’a gelerek piyasa araştırması yaptım. Çeşitli restoranlarda olmayan şeyleri tespit edere buraya getirdik. Özellikle batı ve doğu kültürünü harmanlayarak Erzurum’da olmayan çok fazla ürünü uzman arkadaşlarımızla Erzurumluların hizmetine sunacağız. İki tane kış bahçesi kurduk. Erzurum’da insanlar yolda yürüyemezken, burada tişört ile oturabilecekler. Özel masalar kurduk. Parkelerimiz ve ahşaplarımızı Romanya’dan avizelerimizi İtalya’dan getirdik. Ürünlerimiz yurtdışından geldi. Ortaya da bir bahçe yapıyoruz. Restoranımız film seti edasında olacak. Erzurum’a bir şeyler kazandırdığımızı düşünüyoruz. Tabi bu hizmetlerin gelmesinde Rahmi Dumlu ve Zafer Dumlu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Bizlere en güzelini yapabilmemiz için her ne gerekiyorsa yaptılar” dedi.

Erzurum’da cafe-restoran alanında tek bayan işletmeci olan Mangalcı ve Caddecafe’nin Müdüresi Emine Öztürk ise fiyat aralıklarının çok uygun olduğunu söyledi. Öztürk, “Erzurum halkına hizmetlerimize başladık. Daha kaliteli bir hizmet anlayışı ile hizmet vermek istiyoruz. Önemli plan ve hedeflerimiz var. Fiyat politikamız da çok iyi. 38 çeşit kendi ürettiğimiz pastamız var. 20 çeşit baklavamız var. 60-65 çeşit tatlımız var. Salatalarımızın hiç biri şuan Erzurum’da yok. Tüm vatandaşlarımızı bu kaliteli mekana, kaliteli hizmet almaya davet ediyoruz” dedi. 

Haberin sitesine gitmek için TIKLAYIN


 

Chef Rüzgar Sünbül ile muhteşem lezzetlere yolculuk yapmak için doğru yerdesiniz