BASIN

Şef Rüzgar Sünbül, Yepyeni Bir Projeyle Erzurum’da

 

 

ŞEF Rüzgar Sünbül, yepyeni bir projeyle Erzurum’da… Dumlu AVM’de yaklaşık 100 kişilik ekiple Erzurumlulara farklı lezzetler sunacak olan Sünbül; bu projeyi neden kabul ettiğini, Erzurum’da neler yapacağını ve yepyeni tatlarını anlattı.

 

Erzurum’u şeçmenizin nedeni nedir?

Açıkçası daha önce bana bir çok proje ile gelindi. Ama içime sinecek bir iş olsun istedim. Benim önem verdiğim yer, doğru proje, doğru insanlar. Bu üçünü de bu projeyle buldum. Erzurum’un yemek kültürünü biliyorum. Bu açıdan biraz farklılık, başka bir nefes olsun istedim.

Peki ne tür değişiklikler, çeşitlilikler olacak?

Çok geniş bir yelpazemiz var. Salatalardan makarnalara, kümes hayvanlarından deniz mahsüllerine kadar bir çok çeşitlilik sunacağız Eruzurumlulara bu yelpazenin içerisinde dünya mutfağından bir çok tatlar bulabilmeniz mümkün olacak. Bunun yanında saray yemeklerini de tattırmak istiyoruz misafirlerimize, bu seçenek de olacak. Ayrıca köy kahvaltılarımız da var, bunu da tattırmak istiyoruz.

 

Bize biraz ekibinizden bahseder misiniz?

Ekibim yaklaşık 90-100 kişililik.Erzurum’dan 5-10 kişi var sadece geriye kalan hepsi Türkiye’nin dört bir yanından yetişmiş, alanlarında uzman olan kişiler. Bunun yanında stajyer öğrencilerimizde var.Bu alanda yetiştirdiğimiz, yetenekli gençlerle birlikle büyük ve iddalı bir ekibiz.

”Erzurum’a kahve kültürünü yerleştireceğiz”

Rüzgar Sünbül, Dumlu AVM’de hayata geçirelecek olan Cadde Kafe’de sadece yemeklerin olmadığunu, yemeklerin yanında atıştırılacak kurabiyeler değişik tatlar sunacaklarını da söylüyor.”Erzurumda çok yerleşik bir çay kültürü var. Ama bu kahve kültürü için geçerli değil. Bu nedenle diğer şehirlerde ve diğer ülkelerde tüketilen kahve çeşitlerini Erzurumluların da tatmasını istiyoruz. Latte, marocchino, latte macchiato vs… Diğer şehirlerde insanlar kahve ve kruvasanla veya başka bir çeşit kahveyle güne başlıyor.İnsanlarımızın da burada oturup gazetelerini okurken, arkadaşlarıyla sohbet ederken bu lezzetleri tatmalarını istiyoruz. Buraya bu manzarayı yaşatmak istiyoruz.Bu nedenle Erzurum’a kahve kültürünü tanıtma, yerleştirme amacımız var.’

O zaman bu bölümde okuyan öğrencilerin ne kadar hevesli, istekli ve öğrenmeye aç olduklarını gördüm. Tabi burası bir okul gibi olacaktır onlara. Burada hem işi öğrenip hem de alanlarında kendilerini yetiştirebilecekler. Bunun yanında havaların ısınmasıyla birlikte ev hanımları, öğrenciler, otel mutfağında yarışmalarımız, etkinliklerimiz de olacak. Değişik bir ambiyans yaratmaya çalışacağız.

 

Peki son olarak fiyatlarınızı sormak istiyorum. Fiyatlar hemen hemen aynı mı yoksa her bütçeye göre mi olacak?

Buraya giren müşteri fiyatı çok sorun etmeyecektir.Çünkü biz her bütçeye göre tatlar sunacağız bu şehre. Bizim amacımız Erzurum’a hizmet. Bu bağlamda herkes doyacaktır, buna garanti veriyorum. Burası binlerce öğrencisi olan bir şehir ve öğrencilerimizi tabii ki göz ardı etmedik. Yani 10 lirası olan da karnını doyurabilecek 200 lirası olan da…
Öğrencisi, doçenti, profesörü, emniyet müdür her kesime göre fiyatlarımız mevcut.

 

Son olarak bu proje için eklemek istediğiniz bir şey var mı?…

Bu yeni değil, 8-10 yıllık bir proje. Nihayet hayata geçireceğiz. Erzurum artık değişiyor. Biz de bu değişimin mimarlarından olmak istiyoruz. Bu şehre her türlü farklılık ve değişim rüzgarı estirmek istiyoruz.
Böyle bir proje henüz yok Erzurum’da. Farklı olacağını düşünüyoruz. Çünkü farklı bir konsept, farklı bir ekip, farklı bir menü, farklı bir dekorasyon, farklı bir mimariyle karşısına çıkacağız Erzurum halkının. Bu konuda çok iddialıyız.

Biz ağacımızı diktik, yapraklar yeşerdi. Meyvelerini de yavaş yavaş topluyoruz. Umarım bunun geri dönüşümünü Erzurum’dan olumlu bir şekilde alırız.

 

CHEF RÜZGAR SÜNBÜL

 

Haberin sitesine gitmek için TIKLAYIN


 

Chef Rüzgar Sünbül ile muhteşem lezzetlere yolculuk yapmak için doğru yerdesiniz