RÜZGAR SÜNBÜL

CHEF BİYOGRAFİ

 


1980 Kadıköy doğumlu olan Rüzgar Sünbül daha ilkokul yıllarındayken aşçılık mesleğini tercih etmesinin en büyük sebebi, mesleği ona sevdiren ustası Kasım Yılmaz olmuştur. Orta ve lise yıllarındayken devam ettirdiği mesleğini üniversite yıllarında da hem okul hem iş mantığı ile devam ettirmiştir. İlkokul yıllarında alaylı tabiriyle başladığı mesleğine hırs ve azimle devam etmiştir. Daha sonra lise ve üniversitede mesleğine devam eden Rüzgar Sünbül irili ufaklı bir çok restoranda çalışmıştır. Ustasının ona emanet ettiği ‘’Lezzeti Sunmak Sanat, Tatmak Ayrıcalıktır.’’ İlkesini devam ettirmektedir. Bu ilke ile yola çıkan chef hayat misyonunu bu ilke üzerine kurmuştur ve bu doğrultuda çalışmalarına emin adımlarla ilerlemektedir.

Farklı kültürleri ve farklı lezzetleri araştırma adına yurt dışına çıkma kararı almıştır. Bunların başında Almanya, Hollanda, İtalya, Roma, Çin, Fransa, Polonya gibi ülkeleri gezerek, kültürlerini ve lezzetlerini farklı mönülerle birleştirip bir ivme kazanmıştır.

Ülkesine döndüğü yıllarda deneyimlerini çalıştığı ve danışmanlıklarını yaptığı işletmelerde sergileyip kendi tarzını ortaya koymuştur.

Farklı misyonundan dolayı iş ve sanat dünyasında fark edilip bir çok projede yer alan Rüzgar Sünbül televizyon programlarıyla kendini fark ettirip izleyicilerin sevgisini kazanıp, mesleğinde emin adımlarla ilerlemektedir. 

Mutfakların temeli olan cost control ve planlama konusunda büyük firmalara destek verip danışmanlık vermektedir. Önde gelen frenciselıkları alarak Türk halkına hitap edecek konseptler oluşturmuştur.

Bu çalışmalara devam ederken kendi adını taşıyan CRS AJANS’ı kurmuştur. CRS ajans bünyesinde: workshoplar, tv programları, dergiler, gazetelerde demeçler ve makaleler, üniversitelerde konferanslar, paneller ve mesleki eğitimler vermiştir.

Okullarda verilen eğitimler sonucunda öğrencilerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için CRS Mutfak Atölyesini kurup geleceğe dair öğrencilere eğitimler vermektedir. Farklı çalışmaları ile hayatına devam etmektedir.

 

KARİYER

Özgeçmişlerde "Kariyer hedefiniz nedir?" diye sorulmasının bir amacı vardır. İşe alım uzmanı, buradan alacağı yanıtla adayın vizyonu, değerleri iş yapma arzusu ve çalışma hayatına bakışı hakkında bilgi edinir veya edinmeli.
Kariyer hedefi olarak "Genel müdür olmak, gidebileceğim son noktaya kadar gitmek istiyorum, iyi bir gelirim olsun istiyorum, buradan emekli olmak istiyorum, prestijli bir işyerinde etkili bir görevde olmak istiyorum...." gibi cümleler aklınızdan geçiyorsa bunu bir kez daha düşünün derim.
Şirketler siz para kazanın, geleceğinizi garanti altına alın diye kurulmazlar. Genellikle bu sizin dışınızda kimsenin umrunda da değildir.
İyi bir kariyer hedefi cümlesi; kim olduğunuz, ne olmak veya yapmak istediğiniz ve çalışacağınız kuruma ne gibi faydalar sağlayacağınızı anlatmalıdır.

Rüzgar sünbül ün kariyer analizi ise

Diyelim ki bir restaurant da aşçı  pozisyona başvuracaksınız: 
(1) Şu ana kadar elde ettiğim bilgilerimi ve deneyimlerini kullanabileceğim, insanlarla iletişim halinde olup onlara yardım edebileceğim ve aynı zamanda kendimi geliştirme imkanlarımın olabileceği bir pozisyonda çalışmak isterim.
(2)mesleki  bilgi ve becerilerimi ortaya koyup faydalı olabileceğim ve bunları geliştirebileceğim, çalıştığım kurumun hedeflerine ulaşabilmesi için görev alabileceğim ve problem çözme yeteneğimi kullanabileceğim bir pozisyonda başarılı işler yapmak.
Bu iki cümlede ortak olarak; paylaşmaktan, öğrenmeye açık olmaktan, problem çözmekten, faydalı olmaktan ve yapacağınız işler neticesinde başarılı olmaktan bahsediyoruz. Bugünlerde herkesin duymak istediği ifadeler bunlar.
Kariyer hedefiniz özgeçmişinizin diğer kısımlarıyla da uyum içinde olmalıdır. Yani özgeçmiş bir bütün olmalı ve her bir bilgi, bir diğerini desteklemeli. Kişisel gelişime açık olduğunuzu vurgulayıp özgeçmişin geri kalanında da bu fikri destekleyecek, evvelce katılmış olduğunuz kurslar veya eğitim programlarından bahsedemiyorsanız sakil bu durum ortaya çıkacaktır.
Tabi benim burada uzun uzun anlatmama bakmayın, bu değerlendirmeler saniyeler içinde olur ve biter. İşe alım uzmanının masasının üstündeki onlarca özgeçmişten sizinkine ayıracak zamanı çok sınırlıdır. 
Özgeçmişin kalanı tarafından kontradikt edilmeyen iyi bir kariyer hedefi sizin short list'e kalmanızı sağlar. Büyük ihtimalle de randevuyu kaparsınız. Sürecin bundan sonrası ayrı ayrı, uzun uzun anlatılması gereken konulardır.

Kısaca bir işletmeye veya kuruma nasıl faydalı olacağınız  mesleki bilgilerinizi nasıl paylaşabileceğiniz işletmeyi yada kurumu nerelere getirebileceğiniz bilgi birikiminiz ve becerilerinizle yapacağınız işlerin işletmeyi taşıyabileceğiniz yeri anlatmanız gerekmektedir 

MİSYON

Hayat boyu öğrenme felsefesi ile iş hayatında öğrenme isteği oluşturup, meslek tercihinde rehberlik ederek araştırmacı ve gelişim için risk alabilen, teknolojik gelişmeleri takip eden nitelikli bireyler yetiştirilmesini sağlamak.

VİZYON

Çırak, kalfa, usta meslektaşlarımı iş hayatının istek ve ihtiyaçlarına uygun bilgi ve becerileri ile donatarak, ilkeli ve meslek ahlakına sahip bireyler yetiştiren Rüzgar Sünbül; mesleki birikimini kaliteli eğitim veren alanındaki öncü chef dir.