MUTFAK

Baharatlar

 

Kırmızı Biber (Acı / Tatlı)

Pul veya toz halinde bulunur. Acı ve toz olanı Chili powder olarak da adlandırılır. Tatlı ve toz olanı renk biberi diye bilinir. Çorbalarda, çiğ köftede, soslarda, terbiyelerde, mangalda, Gulaş"ta, mantıda, Çerkez tavuğunda, çorbalarda, kısırda, salatalarda, domatesli soslarda, kızdırılmış tereyağı ile birlikte birçok yemeğin üzerinde kullanılır. Hemen hemen tüm salata çeşitleri, sebze yemekleri, et ve tavuk yemekleri, makarnalar, soslar, baklagiller, patates, domates, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, mısır, patlıcan, soğan, makarna, pirinç, peynir ile uyumludur.


Adaçayı

Tek başına veya meyvelerle karıştırılarak çayda, tatlılarda makarna soslarında, terbiye yapımında kullanılır. Kırmızı ve beyaz et çeşitleri, makarna, peynir, domates, patlıcan ile uyumludur. Tadı çok güçlü olduğu için az miktarlarda kullanmak gerekir.


Anason

Rakı gibi içkilerde, ekmek, galeta, çörek yapımında, terbiyelerde, peynirli diplerde kullanılır. Elma, lahana, salatalık, meyve çeşitleri, tavuk, ördek, midye, sığır eti, dana eti, havuç, makarna, pirinç, peynir ile uyumludur.


Ardıç Meyvesi

Cin yapımında, terbiyelerde, şaraplı soslarda, lahana turşusunda, sebze yahnilerinde, rostolarda, dolma harçlarında kullanılır. Ağır ve yağlı yemeklerde sindirimi kolaylaştırır. Kırmızı ve beyaz et çeşitleri ile uyumludur.


Arnavut Biberi

Kırmızı toz biber ve acı kırmızı toz biber arası, hafif bir acılığı vardır. Körili yemeklerde, makarnalarda, hamur işlerinde, terbiyelerde, domates suyunda kullanılır. Baklagiller, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, taze otlar, patates, ıspanak, yumurta, pirinç, peynir, hardal ile uyumludur.


Biberiye

Çorbalarda, güveçlerde, terbiyelerde kullanılır. Patates, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, mantar, makarna, pirinç, peynir, yumurta, hamur işleri, domates ile uyumludur. Ağır ve yağlı yemeklerde sindirimi kolaylaştırması için özellikle kullanılır.


Defne Yaprağı

Terbiyelerde, çorbalarda, fırın yemeklerinde, balık buğulamalarında, güveçlerde, kırmızı ve beyaz et yemeklerinde, balık, sebze ve et sularında, soslarda kullanılır. Av eti, patates, domates ile uyumludur.


Demirhindi (Hint Hurması)

Osmanlı Mutfağı'nın ünlü demirhindi şerbetinin ana malzemesidir. Körili yemeklerde, soğuk içeceklerde, Worcestershire sosu yapımında kullanılır.


Dereotu

Borscht çorbasında, terbiyelerde, otlu tereyağında, dolmalarda, salatalarda, tuzlu çöreklerde, çorbalarda, soslarda, turşularda, sebze yemeklerinde, sandviçlerde kullanılır. Yoğurt, peynir, kabak, pirinç, avokado, salatalık, yumurta, domates, patates, havuç, karnabahar, lahana, taze fasulye, bezelye, mantar, tavuk, deniz ürünleri, kuzu eti, ekşi krema, somon balığı ile uyumludur.


Fesleğen

Pesto sosta, minestronede, pizzalarda, domates suyunda, terbiyelerde, otlu tereyağında, tuzlu ekmek ve çöreklerde kullanılır. Domates, mozzarella peyniri, beyaz peynir, makarna, zeytinyağı, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, taze otlar, bezelye, patates, kuşkonmaz, şalgam, brokoli, lahana, patlıcan, mantar, ıspanak, bulgur, pirinç ile uyumludur.


Frenk Soğanı

Patates, yumurta, domates, peynir, krema ile uyumludur. Çöreklerde, sandviçlerde, salatalarda, omletlerde, çorbalarda ve süs olarak çoğu tuzlu yemekte kullanılır. Sıcak yemeklere ocağın altı kapatıldıktan sonra eklenmelidir. Özellikle patates salatasında ve omlette tadı ortaya çıkar.


Hardal

Beyaz, sarı ve siyah olmak üzere üç çeşidi vardır. Hint Mutfağı'nın birçok balık ve sebze yemeğinde hardal tohumları kavrularak veya yağda kızartılarak kullanılır. Öğütülmüş tohumlardan hazır satılan sofra hardalı üretilir. Beyaz tohumların tadı daha hafiftir. Turşularda, salata soslarında, et, tavuk, balık yemeklerinde, terbiyelerde kullanılır. Yumurta, şarküteri çeşitleri, taze otlar, patates, Brüksel lahanası, lahana, salatalık, baklagiller, peynir ile uyumludur.


Haşhaş Tohumu

Beyaz ve mavi-gri olmak üzere iki çeşit haşhaş tohumu vardır. Mavi-gri olanlar öğütülerek veya öğütülmeden çöreklerde, ekmeklerde, kurabiyelerde, salatalarda, tatlılarda kullanılır. Çekilmiş beyaz haşhaş tohumları Hindistan'da sosları ve karili yemekleri koyulaştırmak için kullanılır. Peynir, yumurta, makarna, soğan, patates, havuç, lahana, taze fasulye ile uyumludur.


Kakule ( Yeşil)

Siyah çay ve Türk kahvesinde, sıcak şarapta, "garam masala" ve " kari" baharat karışımlarında, baharatlı kekler ve kurabiyelerde, meyve sularında, likörlerde kullanılır. Portakal, kavun, bezelye, kımızı ve beyaz et çeşitleri, havuç, kabak, bulgur, makarna, pirinç ile uyumludur.


Karabiber

Hemen her tuzlu yemeğe girebilir. Salatalarda, çorbalarda, kırmızı ve beyaz et yemeklerinde, sebzelerde, makarnalarda, soslarda, terbiyelerde, dolmalarda, köftelerde kullanılır. Beyaz renkli soslarda ve yemeklerde bazen kabuğu alınmış olan beyaz biber tercih edilebilir. Karabiberin çileğe de çok yakıştığı söylenir.


Karanfil

Soğana veya elmaya saplanan karanfil taneleri lezzet vermesi için et suları ve et yemeklerine atılır. Sıcak şarapta, sıcak çikolatada, aşurede, elma ve armut tatlılarında, kek ve kurabiyelerde, av ve kümes etlerinde, meyve salatalarında, bitki çaylarında, reçellerde, terbiyelerde kullanılır. Meyveler, kahve, çikolata ile uyumludur.


Kekik

Pizzalarda, güveçlerde, domatesli soslar ve yemeklerde, çorbalarda, köftelerde, terbiyelerde, kırmızı ve beyaz et yemeklerinde, makarnada kullanılır. Patlıcan, domates, baklagiller, yumurta ile uyumludur.


Kimyon

Etli köftelerde, mercimekli yemeklerde, patatesli yemeklerde, barbekü soslarında kullanılır. Lahana, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, peynir, hardal, pirinç, yumurta, makarna, havuç, baklagiller, domates ile uyumludur.


Kişniş Tohumu

Çerkez tavuğunun cevizli sosunda, baharatlı kekler ve kurabiyelerde, İngiliz usulü turşularda, "garam masala" ve "kari" baharat karışımlarında, terbiyelerde, sıcak şarapta kullanılır. Baklagiller, ton balığı, makarna, bezelye, tavuk, kuzu eti, karnabahar, patates, peynir ile uyumludur.


Kişniş Yaprağı

Terbiyelerde, acılı yiyeceklerde, salatalarda, soslarda, otlu tereyağında kullanılır. Sarımsak, acı kırmızı biber, zencefil, taze soğan ve domatesle uyumludur.


Hint Cevizi ( Muskat)

Bütün olarak satın alıp kullanacağınız kadarını rendelerseniz kokusundan ve tadından daha fazla faydalanmış olursunuz. Sütlü tatlılar ve soslarda, baharatlı suflelerde, meyveli kek ve kurabiyelerde, sıcak şarapta, sıcak çikolatada, ev makarnası yapımında, beşamel sosta kullanılır. Ispanak, karnabahar, patates, soğan, domates, tavuk, ördek, mısır, mantar, bulgur, mercimek, pirinç, peynir, çikolata, meyve çeşitleri ve kahve ile uyumludur.


Maydanoz

Güveçlerde, soslarda, salatalarda, omletlerde, çorbalarda, otlu tereyağında, hemen her türlü sebze ve et yemeğinde, makarnada kullanılır. Yoğurt, peynir, nane, fesleğen, hamur işleri, tahıllar, baklagiller, yumurta, patates ile uyumludur.


Mercanköşk

Pizzalarda, sebze yemeklerinde, makarna soslarında, terbiyelerde, otlu tereyağında, kırmızı ve beyaz et yemeklerinde kullanılır. Yumurta, domates, taze otlar, deniz ürünleri, istiridye, peynir, baklagiller, patlıcan, Brüksel lahanası ile uyumludur.


Nane

Salatalarda, yoğurtlu yemeklerde, dolmalarda, soğuk yaz içeceklerinde, çorbalarda, bitkisel çaylarda, soslarda, terbiyelerde, dondurma ve sorbe yapımında kullanılır. Bezelye, havuç, taze patates gibi taze sebzelerle, kuzu, domuz, tavuk etleri, kabak, makarna, domates, baklagiller, bulgur, pirinç, meyve çeşitleri, çikolata ile uyumludur.


Rezene Tohumu

Turşularda, terbiyelerde, ekmeklerde, tuzlu çöreklerde, çorbalarda kullanılır. Şalgam, makarna, lahana, patates, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, bezelye, salatalık, kabak, peynir ile uyumludur.


Safran

Lif safran çok kısa süre kısık ateşte kavrulup katılacağı yemeğe uygun sıcak bir sıvı (süt, su gibi) içinde bir süre bekletildikten sonra yemeğin pişme süresi sonuna doğru katılmalıdır. Balık çorbası ‘Bouillabaisse'de, İspanyol mutfağının simgesi ‘Paella'da, İtalyanların pilavı Risotto larda, kurabiyelerde, ekmeklerde, soslarda, terbiyelerde, içeceklerde koku ve renk verici olarak kullanılır. Tavuk, ördek, hindi, sığır, kuzu etleri; deniz ürünleri, makarna, mısır, bulgur, pirinç, mercimek, peynir, domates ile uyumludur.


Sakız

Muhallebilerde, pilavlarda, sütlaçta, dondurmalarda kullanılır.


Sumak

Genellikle sumağın tozu salata ve yemekleri ekşilik katması için kullanılsa da, tohumları da suda bekletilerek limon suyu yerine kullanılabilir. Taze otlar, yeşilbiber, salatalık, domates, bulgur, mercimek, baklagiller ile uyumludur.


Susam

Tahin yapımında, simitte, ekmeklerde, çöreklerde, kurabiyelerde, salatalarda, galeta unu yerine panelerde, makarnalarda, kavrularak tereyağı sürülmüş ekmek dilimlerinin üzerinde kullanılır. Patlıcan, nohut, hamur işleri, taze otlar, tavuk, havuç, taze fasulye, domates, peynir ile uyumludur.


Tarçın

Sütlü tatlılarda, aşurede, elmalı tatlılarda, dolmalarda, tas kebabında, sıcak şarapta, salepte, sıcak çikolatada, reçellerde, likörlerde, terbiyelerde, kurabiye ve keklerde, pilavlarda, " garam masala" da, bitki çaylarında kullanılır. Kırmızı ve beyaz et çeşitleri, meyveler, havuç, soğan, bulgur, pirinç, mercimek, çikolata, kahve ile uyumludur.


Tarhun Otu

Soslarda, güveçlerde, çorbalarda, salatalarda, terbiyelerde, otlu tereyağında, omlette kullanılır. Peynir, krema, yumurta, tavuk, domates ile uyumludur.


Vanilya

Vanilyalı şeker yapımında, sütlü tatlılarda, dondurmalarda, şekerlemelerde, keklerde, pastalarda, kurabiyelerde kullanılır. Meyveler, çikolata, kahve ile uyumludur.


Yenibahar

Pilavlarda, dolmalarda, köftelerde, güveçlerde, terbiyelerde, baharatlı kurabiye ve keklerde, sıcak şarapta sıkça kullanılır. Kırmızı ve beyaz et çeşitleri; mantar, patates, domates, makarna, bulgur, pirinç, havuç, bezelye, ıspanak, çikolata, elma ile uyumludur.


Zencefil

Zencefil birası, ekmek ve kurabiye yapımında; bitki çaylarında, sıcak şarapta, reçellerde, meyve sularında, sıcak çikolatada, çorbalarda kullanılır. Avokado, kırmızı ve beyaz et çeşitleri, makarna, pirinç, baklagiller, karides, meyve çeşitleri, mercimek, peynir, domates ile uyumludur.


Zerdeçal

Kokusu ve lezzeti safran kadar güzel olmasa da onun yerine kullanılır. "Köri" baharat karışımında, sofra hardalı yapımında, zerdede, terbiyelerde kullanılır. Yumurta; patates; makarna; baklagiller; sığır, kuzu, tavuk, ördek, domuz, hindi etleri; deniz mahsulleri; peynir ve domates ile uyumludur.
Chef Rüzgar Sünbül ile muhteşem lezzetlere yolculuk yapmak için doğru yerdesiniz